Dokumenty wymagane do chrztu:

1. Metryka urodzenia dziecka z USC
  2. Akt ślubu rodziców
  3. Dane personalne rodziców i rodziców chrzestnych
  4. Zaświadczenie od proboszcza rodziców chrzestnych, że mogą zostać chrzestnymi
  5. W przypadku dzieci spoza naszej parafii - pozwolenie właściwego proboszcza na chrzest poza parafią

Przymioty wymagane przez Kościół do pełnienia funkcji rodziców chrzestnych:

• został wyznaczony przez rodziców dziecka,
  • jest wystarczająco dojrzały do pełnienia tego zadania i ukończył 16 lat,
  • przyjął trzy sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię, prowadzi życie zgodne z wiarą i z zadaniem jakie ma pełnić;
  • nie jest ojcem ani matką przyjmującego chrzest,
  • należy do Kościoła katolickiego i prawo kanoniczne (kościelne) nie zabrania mu pełnienia zadań chrzestnego.

Co to jest chrzest?

Chrzest jest to pierwszy i najpotrzebniejszy sakrament, który:
  • gładzi grzechy,
  • daje życie nadprzyrodzone (łaska uświęcająca),
  • czyni nas członkami Kościoła katolickiego,
  • daje udział w kapłaństwie Chrystusa.
  • Pan Jezus ustanowił sakrament chrztu słowami: "nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt 28, 19-20).

Jak się chrzci?

Chrzci się przez zanurzenie kandydata w wodzie lub przez polanie wodą jego głowy, wypowiadając przy tym słowa: "N., ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Czy chrzest jest konieczny do zbawienia?

Konieczności przyjmowania chrztu domaga się Pan Jezus, który powiedział: "Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie wierzy, będzie potępiony" (Mk 16, 16). Powiedział też: "Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha Świętego, nie może wejść do Królestwa Bożego" (J 3, 5).

Dlaczego chrzest przyjmuje się tylko raz w życiu?

Chrzest przyjmuje się jeden raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy niezatarte, duchowe znamię, "charakter", który uzdalnia ochrzczonego do uczestnictwa w kulcie chrześcijańskim.

Kto może chrzcić w razie konieczności?

W razie konieczności każda osoba może udzielić chrztu, pod warunkiem, że ma intencję uczynienia tego, co czyni Kościół, i poleje kandydata, mówiąc: Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego